Home > Географічні дані > Ставки Дзензелівки: історія створення, походження назв

Ставки Дзензелівки: історія створення, походження назв

Cпогади дзензелян записав і впорядкував Ю.Дудник.

Панський, Гатка, Громадський, Басів, Семченків, Панченків – це найдавніші ставки, час побудови яких не відомий. Деякі з них періодично переставали існувати і знову відновлювались.

1947 року з колгоспу на однорічні курси агролісомеліораторів був направлений Дігтяр Михайло Іванович (21.11.1909–3.11.2002). По закінченні курсів під його керівництвом була проведена велика робота по будівництву нових ставків і відродженню колись існуючих. Назви деяким ставкам він придумував сам.

Назви сучасних ставків – офіційні, прийняті сільською владою. Вся інша інформація – це спогади дзензелян. Тому ми будемо вдячні за доповнення і уточнення поданої тут інформації.

Інформація про ставки подана в алфавітному порядку.
 
Бабків
На карті 1871 року відсутній. Збудований кимось з роду Бабків і був власністю цього роду. Тому і має таку назву. Цікаво те, що на греблі цього ставка був збудований єдиний в історії села водяний млин, який теж був власністю Бабків.
 
Басів
Збудований до 1871 року. Перша назва невідома. Відновлений 1950-53 року. Недалеко від греблі був город Баса Якова. До відновлення ставка, як і у всіх ярах Дзензелівки, тут текла річечка, переїзд через яку був не зручний. Бас Яків більше всіх тутешніх мешканців опікувався впорядкуванням цього переїзду. З відновленням ставка проблема переїзду зникла і як нагорода за громадську активність ставок отримав назву Басів.
 
Ваньків
Збудований 1950-53 роках. Крайня садиба Мальованого кутка, попід яку йде дорога на греблю Ванькового ставка, належала Іванові Гончаруку. На нього казали Ванько,  звідси і назва ставка.
 
Вербовий
Зроблений під час будівництва цегельного заводу в 1965-67 роках. Обсаджений вербами – тому має таку назву.
 
Вретіків
Збудований 1967 року. Коли робили дорогу до кар’єру, то частину Семенишиного ставка відділили. Утворився ще один маленький ставок. Назву дали Вретіків, оскільки поблизу нього живе Вретік Іван Григорович, який орендує цей ставок.

Гатка
Збудований до 1871 року. З 1910 по 1950-53 роки не існував. Був рівчак, лози. До колективізації лози належали мешканцям Мальованого кутка – проти земельної ділянки яких вони знаходились. Біля рівчака копались копанки. Якийсь час через рівчак на місці сучасної греблі для переїзду існував місточок. Ставок відновлений 1950-53 року. Назва збережена давня, від слова "загатити".

Громадський
Один з найдавніших ставків. Збудований громадою і, мабуть, належав громаді. Через це отримав таку назву.

Забейдів
Збудований після 1871 року Забейдою. До революції був приватний. З 1920 по 1950-53 роки не існував. Був рівчак. Дорога з Нестерівської вулиці на Мальований куток була не так, як зараз, а між земельними ділянками Безпалька Пилипа і Хована Вакули. В місці переїзду рівчак був закиданий гілляками, по яких переїжджали. В 1950-53 році ставок відновили, трохи змістивши греблю. Назву залишили стару – Забейдів.

Клітки
В 1950 роки тут вирощували мальків. Було збудовано кілька кліток. Пізніше перегородки були зруйновані і побудований ставок, але назва лишилась Клітки.

Козацький
Збудований 1973 року Юзвенком Андрієм Івановичем, який в той час працював лісником в Бодиному лісі. На лісників в Дзензелівці завжди казали "козак", тому ставок отримав назву Козацький.

Куратницький
До революції був власністю Михайленка Юхтима (1850-і – 1929). Збудований ним або його предками. Мав назву Михайленків. Після будівництва неподалік ставка в 1930-х роках куратника (птахоферми), отримав назву Куратницький.

Лимонів
На карті 1871 року відсутній. Збудований Лимоном і був його власністю. Лимон (Лемон, ще кажуть Лимоньо) – це давнє дзензелівське прізвище. Носіїв цього прізвища зараз немає, а нащадки роду Лимонів проживають і зараз в Дзензелівці. Назва ставка нагадує про втрачене прізвище предків.

Лісовий
Збудований при будівництві цегельного заводу в 1965-67 роках. Ставок розташований під лісом, тому отримав таку назву.

Маленький
Збудований 1995 року за ініціативи ДишлюкаПетра Марковича, який в той час працював завідуючим ставками села. Збудованийставок для напування корів, яких там випасали жителі тієї частини села. Вони жі обсадили греблю вербами. Греблю насипав бульдозерист Волков Сергій. Ставокдуже маленький – таку й має назву.

Матер’янишин
Збудований після 1871 року. Кілька разів пересихаві знову відновлювався. Можливо побудований кимсь з роду Матерів і був їхньоювласністю. Тому і назва Матер’янишин. Матера – це давнє дзензелівське прізвище.Носіїв цього прізвища зараз в Дзензелівці немає.

Панський
Один з найдавніших ставків. Належав панові,тому має таку назву. Останнім паном до передачі села в казну (1833 р.) бувДяковський. Жив він прямо проти ставка де зараз земельна ділянка нащадків ФуртиФедора Гордійовича. Проти маєтку пана була збудована купальня, дно якої буловистелене шліфованим камінням.

Панченків
Збудований до 1871 року. Походження назви нез’ясоване. Ні в „Метриці" села за 1764 – 1800 роки, ні в „Таблиці угідь селаДзензелівки, укладеній в 1871 році" прізвище Панченко не зустрічається.

Пасічний
Збудований в 1950–х роках. Біля ставказнаходилась велика колгоспна пасіка, тому отримав таку назву.

Питомніцький
Збудований 1964 року для потреб питомніка,тому отримав таку назву.

Пісочків
Збудований в 1950-х роках. Будувалибульдозери, добули пісок, тому має назву Пісочків.

Семенишин
Збудований в 1950-х роках. Крайнім обійстямбіля цього ставка було обійстя Прокопенко Марії. На неї казали Семениха бо їїчоловіка звали Семен. Звідси і назва – Семенишин. Зараз частина цього ставкавідділена греблею-дорогою до кар’єру, де брали глину для цегельного заводу зГоробцьової гори.

Семченків
Збудований до 1871 року. Перша назва невідома. Відновлений 1950-53 року. Назву отримав від власників городів, яківпиралися в ставок – Семченко Андрій, Семченко Євсей. Семченко Євсей був в „правлінні"колгоспу, можливо і це вплинуло на присвоєння назви ставка.

Солохів
На карті 1871 року відсутній. ЗбудованийСолохою Петром Мартиновичем (~1855 – 1933), а можливо і його батьком СолохоюМартином (~1828 – після 1871, до 1885). Носіїв цього прізвища зараз вДзензелівці немає, а нащадки роду є.

Харків
Збудований Павлішиним Михайлом Петровичем 2002року. По вуличному на Павлішина кажуть Харків (наголос на другому складі).Звідси назва ставка.

Цегельний
На карті 1871 року відсутній. Збудований родомСоснюків і був їх власністю. Як будували цегельний завод (1965-67 роки)почистили ставок і підсипали греблю. З пуском в експлуатацію цегельного заводуставок став називатися Цегельний.

 
 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

TOP