Home > Народні звичаї, ремесла, мистецтво > У Дзензелівку пташки прилітають, весну повертають!

У Дзензелівку пташки прилітають, весну повертають!

З сайту “Мамаєва слобода”: http://mamajeva-sloboda.ua/news.php?id=563

За уявленнями наших прадідів на свято «Сорок Святих», що припадає на 22 березня, з Вирію прилітає 40 різних видів пташок.

У цей день малюки, підлітки та дівчата веснянками зустрічали «Солов`їний Великдень».

У цих веснянках, що дійшли до нас, напевне, ще з часів давніх трипільців, звучали звернення до лелек, ластівок, зозуль, жайворонків, гусей та качок.

Птахів закликали, запитуючи про долю майбутнього врожаю, та прохали принести лагіднета тепле літечко. Веснянки, що виконувались на розталих від снігу галявинах,мали на меті привітати пташок, що повертаються з Вирію – теплих країв, бо зповерненням пернатих поверталось не тільки тепло, але й достаток на рідну землю.

«…Чом же ж ти, соловейку,
Рано з Вирію прилетів,
Іще по горах сніженьки лежать,
Іще по долинах криженьки стоять стоять.
Ой я тії сніженьки крильцями розжену,
Ой я тії криженьки ніжками потопчу!»

Матері спозаранку виготовляли ритуальне печиво. Воно було різноманітної форми увигляді всіляких пташечок із дзьобиками, крильцями, гребінчиками та хвостиками.Їх ще називали — «буслики», «сороки»,«птички», «пташки», «жайворонки».

Інколи пташечок саджали на бублик, нібито на гніздечко, або ж прикріплювали ще сире тісто до вишневих гілочок та дбайливо випікали у печі. Малюки, тримаючи в руках таку зграйку «жайворонків», нанизаних на вишневий прутик чи прикріплених до бублика, весело гасали довкола хат, махаючи вишневими гілячками з печивом, та закликали весну.

Діти вірили, що після таких закликів до птахів весна не забариться. Крім своїх дітей, козацькі неньки обдаровували вишневими гілками з «жайворонками» ще й сусідських дітлахів. Адже вважалось, що обрядове печиво у вигляді «пташечок», котре з`їдають діти, допоможе пернатим друзям вижити ще в студені березневі дні.

Малюки навмисне залишали для пернатих друзів на проталинах крихти або ж вішали прутики із печеними із тіста «жайворонками» на гілки дерев у садку обабіч хати. Задобрюючи птахів, діти знали,що допомагають батькам у господарських справах. Тож на їхньому подвір`ї обов’язково добре плодитимуться гуси, кури, качки, адже Божа Благодать відумилостивлення птахів, що повертаються з далеких країв, обов`язково мала перейти й на домашню птицю.

А ось і рецепт пташечок:

1 кг борошна
30 г дріжджів

125-130 г вершкового масла

1 / 2 склянки цукру

1 стакан молока або води

1 яйце

трошки родзинок

сіль за смаком

Замісити тісто, поставити в тепле місце і дати йому вибродити. Розкотити батончик з тіста і нарізати його на шматки вагою по 100 г. Розкотити з них джгути, зав`язати вузлом, виліпити голівку, надавши тісту відповідної форми. Застромити родзинки – очі. Злегка приплюснути вироби. На одному з кінців вузла  зробіть надрізи ножем – пір`ячко. Змазати яйцем і випікати в духовці.


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

TOP